obj/effects/top_cs/1/top10.jpg
 
Sledujte nás na Facebooku

Studánky

V lesích města Brna, se nachází mnoho studánek. Tyto studánky mají význam nejenom jako zdroj vody pro lesní zvěř a prameniště lesních toků, ale jsou i významným estetickým prvkem v lese. Často bývají  cílem výletů a vycházek návštěvníků lesa. Naše společnost se snaží tyto studánky udržovat v čistotě. U některých studánek jsou instalovány lavičky a odpočívadla.

Nejznámější studánky:

1. Olšová studánka - u silničky
Studánka se nachází pod Babím lomem v blízkosti lesní cesty od Lelkovadla směrem do Lelekovic. Je ukrytá v lesním porostu asi 0,5 km od Lelkovadla. U cesty je umístěn informační panel.

2. Studánka U lavek
Nově zrekonstruovaná studánka pramení nedaleko Lelkovadla, vlevo od lesní cesty směrem do Lelekovic.

3. Studánka Brčálka

Studánka se nachází za obcí Lelekovice směrem na rozhlednu Babí lom v blízkosti retenční nádrže. Tuto studánku obnovila pro žíznivé pocestné v roce 2006 Strana zelených.

4. Ivanovická studánka
Tato studánka pramení pod Velkou Babou na okraji leesního porostu nedaleko zástavby rodinných domů městské části Brno-Ivanovice. Leží ve žlebu a z lesní cesty k ní vedou kamenné schůdky.

5. Studánka U Sovy
Studánka se nachází u lesní cesty od Heroltic do Pejškova. Je to krásná kamenná stavba, kde soška sovy ve výklenku hlídá pramen svedený ze tří svahových pramenišť. V tomto malebném místě je pro žíznivé návštěvníky umístěno posezení.

6. Fořtova studánka
Studánka se nachází u lesní cesty z Braníškova směrem na Lažánky.

7. Studánka pod Pasníkem
Studánka pramení u lesní cesty při výstupu na nejvyšší vrchol Deblínska zvaný Pasník.

8. Studánka U širokého proudu
Studánka se nachází cca 100 m od lesní cesty vedoucí z obce Sentice k řece Svratce a chatové osadě "U širokého proudu". Místo je označeno informační cedulí. V roce 2010 ji naše společnost zrekonstruovala.

9. Hančina studánka
Studánka se nachází vedle hřebenové cesty vedoucí z Hořic do Černé Hory. Tvoří jednu ze zastávek naučné stezky, kterou jsme zde v roce 2010 vybudovali. V její blízkosti lze narazit na loveckou chatu Nepustilka. Nedaleko vede cyklistická stezka "Petra Bezruče".

10. Studánka V pařízkách
Studánka je ukryta ve starém bukovém porostu asi v polovině turistické trasy z Hořic do Šebrova. Pro její návštěvu je nutno z této trasy odbočit doprava a po shlédnutí studánky se opět vrátit. Místo odbočení je označeno informační tabulí.

                            

image
Předchozí Následující
Zvětšit
Zavřít